Honorowe wyróżnienie dla misjonarza oraz kolejna edycja STEP'u - Zgromadzenie Księży Marianów - Tajynsza

Idź do spisu treści

Menu główne:

Honorowe wyróżnienie dla misjonarza oraz kolejna edycja STEP'u

...

Młodzi Polacy z Kazachstanu znów dostaną szansę, by studiować na Kujawach i Pomorzu. Rusza kolejna edycja Programu Edukacyjno-Stypendialnego „STEP”, prowadzonego z inicjatywy Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy. Potomkowie polskich zesłańców z ubogich rodzin otrzymują dzięki niemu stypendia naukowe i pomoc materialną.

W tym roku w ramach programu STEP naukę w Kujawsko–Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy rozpoczną kolejne dwie osoby. Do tej pory już 8 osób skorzystało z Programu. Wszyscy mogą liczyć nie tylko na bezpłatne studia, ale także np. pomoc w znalezieniu pracy czy zakwaterowania.

Uczestnicy programu to młodzież z ubogich rodzin mieszkających na północny Kazachstanu. Wśród tamtejszych stepów żyją potomkowie Polaków, którzy padli ofiarą stalinowskich zsyłek na początku XX wieku. Większości nie stać na to, by posłać dzieci na studia w Kazachstanie, nie mówiąc o wyjeździe do Polski.


Celem programu STEP jest pomoc dzieciom polskich zesłańców poprzez organizowanie przyjazdów młodzieży zza wschodniej granicy na studia i finansowanie ich pobytu w naszym kraju. Pierwsza dwójka młodych ludzi z Kazachstanu rozpoczęła studia w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w 2012 roku.  - Od tamtego momentu minęły już trzy lata, a nasz program spotyka się z ogromnym zainteresowaniem i serdecznym przyjęciem – zarówno wśród osób prywatnych, jak i instytucji – mówi prof. nadzw. KPSW, dr Helena Czakowska, Rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy – Jednocześnie nadal apelujemy o wsparcie, ponieważ jest coraz więcej osób chcących skorzystać z naszego Programu.Podczas konferencji prasowej przedstawiono informacje dotyczące kolejnej edycji Programu STEP, a także uhonorowano o. Alexey’a Mitsinskiego MIC - Współautora i Dyrektora Programu STEP w Kazachstanie wyjątkowym i prestiżowym wyróżnieniem Bene Meritus za istotny wkład we współtworzenie i rozwój Programu STEP.Kolejnym punktem konferencji prasowej było przekazanie kopii obrazu Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia do parafii w Tajynszy. Obraz został ufundowany przez anonimowego darczyńcę, a wykonawcą kopii jest znany bydgoski artysta malarz Pan Roman Puchowski.


Więcej informacji na temat programu STEP można znaleźć TUTAJ

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego